Warzywa

Jednym z warzyw, których spożywanie jego istotne i którego nie należy pomijać w diecie urozmaiconej okazuje się dynia. Jest to bardzo często spotykana w naszym kraju roślina. Niestety jednak wiele osób rezygnuje z niej, a w konsekwencji tego nie dostarcza swojemu organizmowi cennych składników. Przeważnie dynie są na jesień i wtedy powinny być jedzone systematycznie póki będzie na nie sezon. W dyniach znajdują się rozliczne wartości odżywcze, w tym między innymi seria rozmaitych witamin – PP, C, D, B1, B2.

Do tego dochodzi również kwas foliowy, a także ogromne pokłady beta-karotenu. Co więcej dynia jest bogata z witaminą A. Poza tym znajduje się w niej cała masa wielorakich rodzajów cennych minerałów takich jak przykładowo żelazo, wapń oraz magnez i fosfor. W dyni jest też wsporo błonnika oraz pektyn. To kopalnia witaminy C, która znakomicie wpływa na właściwą pracę układu nerwowego i przy okazji układu krwionośnego. Poza tym, jest to sposobność do tego, aby poprawić pracę układu odpornościowego. Jedząc dynie znacznie rzadziej chorujemy. Poza tym, możliwe jest też poprawienie trawienia a w zasadzie jego pobudzenie. Więcej jest  też soków żołądkowych oraz szybciej spalana jest tkanka tłuszczowa. Dynia przeciwdziała powstawaniu chorobom nowotworowym. Następnym rodzajem wartościowego warzywa okazuje się czosnek.

Jest to roślina, która pochodzi z rodziny amarylkowatych. Wśród odmiany tychże roślin znajdują się także por, szczypiorek, szalotka oraz cebula. Czosnek okazuje się bardzo dobrym środkiem na profilaktykę przed wystąpieniem raka jelita grubego. Spowalniany  jest też proces rozwoju rozlicznych guzów, na przykład żołądka, jelita, pęcherza i prostaty. W czosnku zawarta jest spora ilość alliiny – substancji czynnej, która wykazuje działanie profilaktyczne. Ponadto mowa także o ochronie dzięki czosnkowi okrężnicy oraz płuc. Ogólnie czosnek umożliwia też zahamowanie procesu rozwoju komórek białaczki. Wykazuje działania przeciwgrzybiczne, przeciwrobaczne, regulowana jest poprzez czosnek flora bakteryjna.
Do tego dochodzi poprawa ukrwienia naczyń wieńcowych oraz stymulowanie działania żółciopędnego. Kolejna kwestia to działanie napotne a także przeciwwirusowe oraz przeciwzakrzepowe.